Молотоff

Гасла протесту:
Нудьга контрреволюційна. Гасло 1968 року, Франція
Опиратися можна тільки на те, що чинить опір. Б. Паскаль
Права не просять - права беруть. П. Кропоткін
Мета бунту - перетворення. Альберт Камю
Революція - єдина форма безпосереднього самоврядування С. Дацюк
Жити - значить не коритися А. Камю
Народи відновляються лише в боротьбі. Джузеппе Мацзіні
Вільною людина може стати лише через свободу інших людей
Суспільство має право на опір державі. Д. Локк
Свобода неподільна: її не можна обмежити, не вбивши її цілком. М.Бакунін
A+ A A-

Буття ненців північного Сибіру очима фотографа

Вісім років тому у віці 60 років Себастьєн Сальгадо (Sebastião Salgado) почав роботу над своїм найамбітнішим проектом. Цей фотограф, відомий своїми мальовничими портретами мігрантів та різноробочих, вирішив відобразити незаймані землі - території, дякі ще не зачепила промисловість, експлуатація та сучасне життя.

Займаючись фотографією, Сальгадо за своє життя бачив багато жахів: одного разу в Демократичній республіці Конго він став свідком загибелі 10 тисяч осіб, які перебували в таборах для біженців в Гомі. Драматург Артур Міллер (Arthur Miller) одного разу назвав фотографії Сальгадо актом глибокої віри, однак коли фотограф закінчив свій проект під назвою "Вихід" (Exodus), присвячений людям, що уникнули геноциду, він зізнався, що майже зневірився. "Мої серце і дух поранені, - говорив він. - Я завершив свою роботу з почуттям глибокого відчаю". Тому незабаром він почав свій новий проект під назвою "Буття" (Genesis) в надії на те, що він зможе передати торжество природної краси світу.

Зробивши тридцять поїздок у різні куточки світу, Сальгадо закінчив роботу над "Буттям". Він жив серед гігантських черепах і морських ігуан на Галапагоських островах, серед гірських горил Руанди, оголених мирних індіанців Амазонки і бурих ведмедів Камчатського півострова. В даний час він закінчує книгу, дизайн якої розробила його дружина Леліа, і в його словах відчувається спустошеність. "Я бюрократ, я по шматках збираю книгу, пишу коментарі до фотографій..."

Коли температура різко падає і сильно дме вітер, ненці і їх олені можуть провести кілька днів на одному місці, поки тепла погода не дозволить їм продовжувати міграцію

Коли я запитав його, чому його навчила робота над "Буттям", він не знав, з чого почати. "Багато чому. Перше - це те, що все моє життя мене обманювали. Нам завжди говорили, що людина - це єдиний розумний вид. Але у кожного виду, в тому числі у дерев і рослин, є свій власний розум: вони всі демонструють неймовірну поведінку, неймовірну розумність і неймовірний інтелект".

Спосіб життя ненців сибірської арктики невіддільний від оленя. Щовесни ненці переганяють величезні стада оленів з зимових пасовищ на материковій частині Росії на північ на літні пасовища за полярним колом. Цей ритуал настільки старий, що здається незрозумілий іншим. Міграція починається в середині березня, щоб встигнути перетнути замерзлу річку Об

Поїздка до ненців, які живуть на півночі Сибіру, стала однією з останніх його подорожей. У світі залишилося всього близько 42 тисяч ненців, і їх життя залежить від оленів, які забезпечують їх їжею, одягом та транспортом. Зиму вони проводять в селищах недалеко від півостровів Канін і Таймир поруч з річками Об і Єнісей. Влітку, коли погода стає занадто жаркою для оленів, ненці йдуть на північ до арктичного кола, де олені шукають під снігом траву і морозостійку рослинність.

За словами Сальгадо, олені - фантастично розумні тварини. "Вони можуть прокопати сніг висотою 70-80 сантиметрів, і вони завжди точно знають, де є їжа. Коли ми переправлялися через Об, найбільшу річку Сибіру, небо було білим, лід був білим, все було білим. Ненці абсолютно розгубилися, проте олені добре знали, куди потрібно йти. Вони перевезли всіх на інший берег. Неймовірно". Зазвичай олені здатні долати до 15 кілометрів на день, однак під час переправи через Об вони пройшли 50 кілометрів за один день, тому що вони знали, що під кригою немає їжі і, якщо вони сповільнять крок, їм не буде чого їсти".

Після довготривалого переїзду ненці будують тимчасові юрти

Сальгадо подорожував з групою ненців з 18 чоловік. Він постійно згадує у своїй розповіді про цю подорож слово "необхідний". Приблизно раз на п'ять днів, мисливці вбивали одного оленя. Якщо вони переріжуть йому горлянку, вони втратять необхідний їм білок, тому вони його душать, випивають теплу кров і з'їдають серце, нирки і печінку сирими. Потім вони знімають з тварини шкуру - ще один необхідний ресурс. Шуби ненців складаються з чотирьох шарів оленячих шкур, які зігрівають їх при температурі -30 градусів, а взуття у них зроблена з хутра чорно-бурої лисиці. Вони зберігають оленину в снігу і їдять її, коли їм потрібно.

Замерзлі собаки після довготрималого переїзду

Єдина річ, яку можна з натяжкою назвати розкішшю - це горілка, однак ненці, можливо, скажуть, що горілка їм теж необхідна. Вони купують рибу і горілку, використовуючи оленину і роги в якості валюти. (Порошок, виготовлений з оленячих рогів, в Китаї вважається афродизіаком)

Як Сальгадо переніс такий клімат? "Холод був великою проблемою, - визнає він. - Одяг, який я з собою привіз, не допомагав. Його виробники гарантували захист від морозу до -50 градусів Цельсія, але, коли я приїхав туди, було -35, і після пари годин на морозі я починав замерзати". Ненці дали йому шубу, і з цього моменту він міг проводити на морозі по 10-12 годин, відчуваючи себе комфортно.

Ненці використовують рубану кригу для приготування їжі

За 40 днів перебування в Сибіру Сальгадо жодного разу не помився. "Ненці миються раз на рік, у серпні. Після цього вони спокійно живуть цілий рік". Від них пахне? "Ні! Якщо всі пахнуть однаково, запах просто не відчувається".

Ненці в їхній юрті. Протягом дня юрта не опалюється, але в кінці ненці використовують піч для приготування гарячої їжі і обігріву юрти

Після приготування обіду ненці гасять вогонь і в юрті стає дуже холодно

Може здатися, що все їхнє життя - це суцільне виживання. Сальгадо стверджує, що це неправда. Провівши в дорозі цілий день, ненці будують тимчасові дерев'яні житла, чуми, готують на вогнищі гарячу їжу, п'ють горілку і ведуть довгі бесіди. "У їхньому житті так багато любові - дружини до чоловіка, чоловіка до дружини, до дітей. Все, що їх оточує, робить їх життя дивовижно багатим, і вони розповідають один одному чудові історії".

Ненці справжні ковбоїв Сибіру. Щоранку вони збирають оленів, які бродили протягом ночі в пошуках харчу. Ненці використовують ласо, щоб зловити оленів. Вони ніколи не покидають свій табір до полудня, а потім подорожують по сім-вісім годин

Раціон ненців складається з оленини і риби. Кожні три-чотири дні, вони вбивають оленів для приготування їжі

Закінчуючи роботу над "Буттям", Сальгадо як ніколи впевнений у необхідності відновити відносини людей зі світом природи. "Головна проблема зараз полягає в містах. Ми тварини, народжені землею разом з іншими видами. З тих пір як ми почали жити в містах, ми стали дурнішими, а зовсім не розумнішими. Протягом сотень тисяч років нам допомагала виживати наша духовність, наш зв'язок із землею. Сьогодні ми опинилися ізольованими, і нам необхідно щось зробити, щоб це виправити".

Караван з саней готується перетнути річку Об. Дерева тут набагато менші, ніж 100 км на південь, незабаром вся рослинність зникне

Чи варто нам жити як ненці? Сальгадо сміється. "Ні, ми не можемо повернутися до того життя, яке ведуть вони. Зі свого боку вони зробили величезний крок у напрямку до нас". Він розповідає, що зараз багато ненецьких дітей ходять в школи і що батьки відчувають подвійні почуття: з одного боку, вони хочуть, щоб їхні діти отримали освіту, з іншого - вони дуже сумують за дітьми, коли їм доводиться йти на північ. Деякі ненці залишаються в маленьких містах і наймаються на роботу. "Я бачив чоловіків, які залишалися в містах, і я бачив, що всередині них щось ламалося. Вони дивилися на своїх родичів так, ніби ті вирушали в рай, розуміючи, що таке життя їм вже недоступне".

Таке життя тепер недоступне і для самого Сальгадо. Що ви відчуваєте, опинившись вдома після своїх подорожей? "Я відчуваю себе спустошеним. Я хочу повернутися туди". Якби у нього був шанс повернутися в одне з тих місць, які він відвідав під час роботи над проектом "Буття", що б він вибрав? "Ефіопія, - відразу відповідає він. - За 55 днів я пройшов 850 кілометрів від священного міста Лалібеле до Гонді. Це було найдивніша подорож за все моє життя".

Портрет молодої дівчини ілюструє, яке значення для ненців має краса їхнього одягу. Основна шуба виготовлена з оленячих шкур і хутра песця

Вісім років тому Сальгадо сказав, що "Буття", можливо, стане його останнім епічним проектом. Він до цих пір так вважає? "Дайте подумати, - він робить паузу. - Можливо, ні". Ще одна пауза. В його голосі знову звучить пристрасть: "Я не знаю, яким буде новий проект, але я впевнений, що цей проект не останній".

Автор: Саймон Хеттенстоун (Simon Hattenstone)

За матеріалами: ИноСМИ, guardian.co.uk

Фото

Facebook

Відео

Позиція

Безкарна рівність

Безкарна рівність

Останній “Марш рівності”, що був проведений у Києві 18-го червня 2017 року, дає привід задуматись над вектором розвитку правого руху, а зрештою і над переосмисленням методів боротьби загалом.

Реклама

Ilsa vantage машины сухой химической чистки.

Реклама

Редакція сайту залишає за собою право не погоджуватись з думкою своїх авторів. Пропозиції та статті надсилайте на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Російська версія сайту: Napalmoff.info

Розроблено вебмайстернею Molotoff-Design
zoofirma.ru

Login or Register

LOG IN

zoofirma.ru