Молотоff

Гасла протесту:
Вільний той, хто може не брехати А. Камю
Все або нічого! Л.М. Толстой
Вільною людина може стати лише через свободу інших людей
Нудьга контрреволюційна. Гасло 1968 року, Франція
Суспільство має право на опір державі. Д. Локк
Революція - єдина форма безпосереднього самоврядування С. Дацюк
Свобода одного закінчується там, де починається свобода іншого. М.Бакунін
Ми не боїмось руїн. Ми несемо новий світ в наших серцях. Цей світ шириться і в цю хвилину. Буенавентура Дурруті
Людина приречена бути вільною Жан-Поль Сартр
Свобода - це, в першу чергу, не привілегії, а обов’язки А. Камю
A+ A A-

Надія Толоконнікова: Ви тепер завжди будете покарані

Вранці 23 вересня учасниця Pussy Riot Надія Толоконнікова, яка відбуває покарання в ВК-14 (селище Парца, Мордовія), заявила про те, що починає голодування і відмовляється від роботи в швейному цеху колонії - у зв'язку з масовим порушенням прав засуджених жінок на виробництві. Одночасно Толоконнікова подала звернення до Слідчого комітету з приводу того, що їй загрожує вбивством заступник начальника колонії.

Molotoff публікує лист Надії Толоконнікової, в якому вона пояснює, чому вступила у відкрите протистояння з керівництвом виправної установи.

"У понеділок, 23 вересня, я оголошую голодування. Це крайній метод, але я абсолютно впевнена в тому, що це єдино можливий вихід для мене зі сформованої ситуації.

Адміністрація колонії відмовляється мене чути. Але від своїх вимог я відмовлятися не буду, я не буду мовчазно сидіти, покірливо дивлячись на те, як від рабських умов життя в колонії падають з ніг люди. Я вимагаю дотримання прав людини в колонії, вимагаю дотримання закону в мордовському таборі. Я вимагаю ставитися до нас як до людей, а не як до рабів.

Вже рік минув, як я приїхала в ВК-14 в мордовському селищі Парца. Як кажуть зечки, "хто не сидів у Мордовії, той не сидів взагалі". Про мордовські зони мені почали розповідати ще в СІЗО-6 у Москві. Найбільш жорсткий режим, найдовший робочий день, найбільш кричуще безправ'я. На етап до Мордовії проводжають як на страту. До останнього сподіваються: "Можливо, все-таки ти не в Мордовію? Можливо, пронесе?" Мене не пронесло, і восени 2012 року я приїхала в край таборів на березі річки Парца.

ВК-14 (селище Парца, Мордовія)

Мордовія зустріла мене словами замначальника колонії підполковника Купріянова, який фактично і командує нашою ВК-14: "І знайте: за політичними поглядами я - сталініст". Інший начальник (а колонією правлять в тандемі) полковник Кулагін в перший же день викликав мене на бесіду, метою якої було змусити мене визнати провину. "У вас в житті сталося горе. Адже так? Вам дали два роки колонії. А коли в житті людини відбувається горе, вона зазвичай змінює свої погляди. Вам потрібно визнати провину, щоб піти раніше по УДЗ. А якщо не визнаєте - УДЗ не буде". Я відразу ж заявила начальнику, що працювати я збираюся тільки вісім годин на день, які передбачаються за Трудовим кодексом. "Кодекс кодексом, але головне - виконання норм виробітку. Якщо ви не виконуєте - залишаєтеся на подовжений робочий день. І взагалі ми тут ще й не таких ламали!" - відповів полковник Кулагін.

Вся моя бригада в швейному цеху працює по 16-17 годин на день. З 7.30 до 0.30. Сон - в кращому випадку години чотири на день. Вихідний трапляється раз на півтора місяці. Майже всі неділі - робочі. Засуджені пишуть заяви на вихід на роботу у вихідний з формулюванням "за власним бажанням". На ділі, звичайно, ніякого бажання немає. Але ці заяви пишуться в наказовому порядку на вимогу начальства і зечок, які транслюють волю начальства.

Ослухатися (не написати заяву на вихід на промзону в неділю, тобто не вийти на роботу до години ночі) ніхто не сміє. Жінка 50-ти років попросилася вийти в жилзону не о 0.30, а о 20.00, щоб лягти спати в 22.00 і хоча б раз на тиждень поспати вісім годин. Вона погано себе почувала, у неї високий тиск. У відповідь було скликано збори загону, де жінку відчитали, заплювали і принизили, затаврували тунеядкою. "Тобі що, більше всіх спати хочеться? Та на тобі орати треба, кінь!" Коли хтось з бригади не виходить на роботу за звільненням лікаря, на нього також тиснуть. "Я з температурою 40 шила, нічого страшного. А ти от подумала, хто буде шити за тебе?!"

Мій житловий загін у таборі мене зустрів словами однії засудженої, яка досиджує свою дев'ятирічку: "Мусора тебе пресувати побояться. Вони хочуть зробити це руками зечок!" Режим в колонії дійсно влаштований так, що придушення волі людини, залякування її, перетворення на безсловесного раба здійснюється руками засуджених, які займають пости майстрів бригад і старшин загонів, які отримують вказівки від начальників.

Для підтримки дисципліни і слухняності широко використовується система неформальних покарань: "сидіти в локалці до відбою" (заборона на вхід в барак - осінь чи зима; в 2-му загоні, загоні інвалідів та пенсіонерів, живе жінка, яка за день сидіння в локалці відморозила собі руки і ноги так, що довелося ампутувати одну ногу і пальці рук), "закрити гігієну" (заборона підмитися і сходити в туалет), "закрити харчову каптьорку і чайхану" (заборона їсти власну їжу, пити напої). І смішно, і страшно, коли доросла жінка років сорока каже: "Так, сьогодні ми покарані! От цікаво, а завтра нас теж покарають?" Їй не можна вийти з цеху попісяти, не можна взяти цукерку зі своєї сумки. Заборонено.

Як з особистостей зробити біомасу
Мріючи тільки про сон і ковток чаю, змучена, засмикана, брудна, засуджена стає слухняним матеріалом у руках адміністрації, яка розглядає нас виключно в якості безкоштовної робочої сили. Так, у червні 2013 року моя зарплата склала 29 (двадцять дев'ять!) рублів. При цьому в день бригада відшиває 150 поліцейських костюмів. Куди йдуть гроші, отримані за них?

На повну заміну обладнання табору кілька разів виділяли гроші. Але начальство лише перефарбовувало швейні машини руками засуджених. Ми шиємо на морально і фізично застарілому обладнанні. Згідно з Трудовим кодексом, у разі невідповідності рівня обладнання сучасним промисловим стандартам, норми виробітку мають бути знижені в порівнянні з типовими галузевими нормами. Але норми лише збільшуються. Стрибкоподібно і раптово. "Покажеш їм, що можеш дати 100 костюмів, так вони підвищать базу до 120!" - кажуть бувалі мотористки. А не давати ти не можеш - інакше буде покараний весь загін, вся бригада. Покараний, наприклад, багатогодинним колективним стоянням на плацу. Без права відвідування туалету. Без права зробити ковток води.

Надія Толоконнікова в ВК-14, Мордовія

Два тижні тому норма виробітку для всіх бригад колонії була довільно підвищена на 50 одиниць. І якщо до цього база становила 100 костюмів на день, то зараз вона дорівнює 150 поліцейським костюмам. За Трудовим кодексом, про зміну норми виробітку працівники повинні бути сповіщені не пізніше ніж за два місяці. У ВК-14 ми просто прокидаємося в один прекрасний день з новою нормою, тому що так заманулося начальству нашої "потогонки" (так називають колонію засуджені). Кількість людей в бригаді зменшується (звільняються або виїжджають), а норма зростає - відповідно, тим, що залишилися, доводиться працювати все більше і більше. Механіки кажуть, що потрібних деталей для ремонту обладнання немає і не буде: "Немає деталей! Коли будуть? Ти що, не в Росії живеш, щоб такі питання ставити?

Щира посмішка в СІЗО

За перші місяці на промзоні я практично освоїла професію механіка. Вимушено і самостійно. Кидалася на машину з викруткою в руках у відчайдушній надії її полагодити. Руки пробиті голками і подряпані, кров розмазується по столу, але ти все одно намагаєшся шити. Тому що ти - частина конвеєрного виробництва, і тобі необхідно нарівні з досвідченими швачками виконувати свою операцію. А чортова машина ламається і ламається. Тому що ти - новенький, і в табірних умовах браку якісного обладнання тобі, природно, дістається найнікчемніший з моторів на лінії. І ось мотор знову зламався - і ти знову біжиш шукати механіка (якого неможливо знайти). А на тебе кричать, тебе підганяють за те, що ти зриваєш план. Курсу навчання швейної майстерності в колонії не передбачено. Новеньких відразу ж садять за машинку і дають операцію.

"Якби ти не була Толоконніковою, тебе б вже давно *********" - кажуть наближені до начальників зечки. Так і є, інших б'ють. За неуспішність. По нирках, по обличчю. Б'ють самі засуджені, і жодне побиття в жіночому таборі не відбувається без схвалення і відома адміністрації. Рік тому, до мого приїзду, до смерті забили циганку в 3-му загоні (3-й загін - прес-загін, туди саджають тих, кого потрібно піддавати щоденному побиттю). Вона померла в санчастині ВК-14. Факт смерті від побиття адміністрації вдалося приховати: причиною вказали інсульт. В іншому загоні новеньких швачок, які не справлялись вчасно, роздягали і голими змушували шити. Зі скаргою до адміністрації ніхто звернутися не сміє, бо адміністрація посміхнеться у відповідь і відпустить назад в загін, де "стукачку" поб'ють за наказом тієї ж адміністрації. Начальству колонії зручна контрольована дідівщина, як спосіб змусити засуджених тотально підкорятися режиму безправ'я.

На промзоні панує загрозливо нервова атмосфера. Вічно невисипані і змучені нескінченною гонитвою за виконанням нелюдськи-величезної норми виробітку зечки готові зірватися, кричати в голос, битися через незначний привід. Зовсім нещодавно юній дівчині пробили ножицями голову через те, що вона вчасно не віддала брюки. Інша днями намагалася собі проткнути пилкою живіт. Її зупинили.

Ті, що застали в ВК-14 2010-й, рік пожеж та диму, розповідали про те, що коли пожежа підбиралася до стін колонії, засуджені продовжували виходити на промзону і давати норму. Людину було погано видно в двох метрах через дим, але, пов'язавши на обличчя мокрі хустки, вони шили. У їдальню на обід через надзвичайний стан не виводили. Кілька жінок розповідали, як вони, страшенно голодні, вели в той час щоденники, де намагалися фіксувати той жах, що відбувався. Коли пожежі закінчилися, відділ безпеки колонії ці щоденники старанно відшмонав, щоб нічого не просочилося на свободу.

Санітарно-побутові умови колонії влаштовані так, щоб зек відчував себе безправною брудною твариною. І хоча в загонах є кімнати гігієни, у виховно-каральних цілях в колонії створена єдина "загальна гігієна", тобто кімната місткістю в п'ять чоловік, куди з усієї колонії (800 осіб) повинні приходити, щоб підмитися. Підмиватися в кімнатах гігієни, які влаштовані в наших бараках, ми не повинні, це було б занадто зручно. У "загальній гігієні" - постійна тиснява, і дівки з тазиками намагаються скоріше підмити "свою годувальницю" (як кажуть у Мордовії), видершись один одному на голови. Правом помити голову ми користуємося один раз на тиждень. Однак і цей банний день час від часу скасовується. Причина - поломка насосу або затор в каналізації. Іноді по два чи три тижні загін не міг помитися.

Коли забивається каналізація, з кімнат гігієни періщить сеча і летить гронами кал. Ми навчилися самостійно прочищати труби, але вистачає ненадовго - вона знову засмічується. А троса для прочищення у колонії немає. Прання - раз на тиждень. Прачка виглядає як невелика кімната з трьома кранами, з яких тонким струменем ллється холодна вода.

Мабуть, з виховних цілей засудженим завжди дається тільки черствий хліб, щедро розбавлене водою молоко, виключно гірке пшоно і тільки гнила картопля. Цього літа в колонію оптом завозили мішки слизьких чорних картопляних бульб. Чим нас і годували.

Про побутові і промислові порушеннях в ВК-14 можна говорити нескінченно. Але головна, основна моя претензія до колонії лежить в іншій площині. Претензія в тому, що адміністрація колонії найжорсткішим чином перешкоджає тому, щоб хоч якісь скарги і заяви, що стосуються ВК-14, виходили за її стіни. Основна моя претензія до начальства - те, що вони змушують людей мовчати. Не гребуючи найнижчими і підлими методами. З цієї проблеми витікають всі інші - завищена база, 16-ти годинний робочий день та ін. Начальство відчуває себе безкарним і сміливо пригнічує ув'язнених все більше і більше. Я не могла зрозуміти причин, чому всі мовчать, поки сама не зіткнулася з тією горою перешкод, яка валиться на зека, який вирішив діяти. Скарги з колонії просто не йдуть. Єдиний шанс - звернутися зі скаргою через родичів або адвоката. Адміністрація ж, дріб'язково - мстива, використовує всі механізми тиску на засудженого, щоб той зрозумів: краще від його скарг нікому не буде, а буде тільки гірше. Використовується метод колективного покарання - ти поскаржився, що немає гарячої води - її вимикають зовсім.

У травні 2013 мій адвокат Дмитро Дінзе звернувся до прокуратури зі скаргою на умови в ВК-14. Замначальника табору підполковник Купріянов миттю встановив в колонії нестерпні умови. Обшук за обшуком, вал рапортів на всіх моїх знайомих, вилучення теплого одягу і загроза вилучення теплого взуття. На виробництві мстять складними у пошитті операціями, підвищенням норми виробітку і штучно створюваним браком. Старшина суміжного з моїми загоном, права рука підполковника Купріянова, відкрито підмовляла засуджених порізати продукцію, за яку я відповідала на промзоні, щоб за псування "державного майна" був привід відправити мене в ШІЗО. Вона ж наказувала засудженим свого загону спровокувати бійку зі мною.

Все можна перетерпіти. Все, що стосується тільки тебе. Але колективний метод виховання в колонії значить інше. Разом з тобою терпить твій загін, вся колонія. І, що найпідліше, ті люди, які встигли стати тобі важливими. Одну мою подругу позбавили УДО, до якого вона йшла сім років, старанно перевиконуючи на промці норму. Їй дали стягнення за те, що вона пила зі мною чай. У той же день підполковник Купріянов перевів її в інший загін. Іншу мою хорошу знайому, жінку дуже інтелігентну, перекинули в прес - загін для щоденних побиттів за те, що вона читала і обговорювала зі мною документ Мін'юсту під назвою "Правила внутрішнього розпорядку виправних установ". На всіх тих, хто мав спілкування зі мною, були складені рапорти. Мені було боляче від того, що страждають близькі мені люди. Підполковник Купріянов, посміхаючись, сказав мені тоді: "Напевно у тебе вже зовсім немає друзів!" І пояснив, що все що відбувається - через скарги адвоката Дінзе.

Зараз я розумію, що мені варто було оголосити голодування ще в травні, ще в тій ситуації, але споглядаючи жахливий прес, який включили щодо інших засуджених, я призупинила процес скарг на колонію.

Три тижні тому, 30 серпня, я звернулася до підполковника Купріянова з проханням забезпечити всім засудженим в бригаді, в якій я працюю, восьмигодинний сон. Мова йшла про те, щоб скоротити робочий день з 16 годин до 12 годин. "Добре, з понеділка бригада буде працювати навіть вісім годин", - відповів він. Я знаю - це чергова пастка, бо за вісім годин нашу завищену норму відшити фізично неможливо. Отже, бригада буде не встигати і буде покарана. "І якщо вони дізнаються, що це сталося через тебе, - продовжив підполковник, - то погано тобі вже точно ніколи не буде, бо на тому світі погано не буває". Підполковник зробив паузу. "І ще - ти ніколи не проси за всіх. Проси тільки за себе. Я багато років працюю в таборах, і завжди той, хто приходив до мене просити за інших, відправлявся з мого кабінету прямо в ШІЗО. А ти перша, з ким цього зараз не станеться".

У наступні кілька тижнів у загоні і на промці була створена нестерпна обстановка. Близькі начальству засуджені стали підбурювати загін на розправу: "Ви покарані на вживання чаю і їжі, на перерви на туалет і куріння на тиждень. І ви тепер завжди будете покарані, якщо не почнете вести себе по-іншому з новенькими і особливо з Толоконніковою - так, як поводилися старосіди з вами в свій час. Вас били? Били. Рвали вам роти? Рвали. Дайте і їм *****. Вам нічого за це не буде".

Мене раз за разом провокували на конфлікт і бійку, але який сенс конфліктувати з тими, хто не має своєї волі і діє за велінням адміністрації?

Мордовські засуджені бояться власної тіні. Вони зовсім залякані. І якщо ще вчора всі вони були до тебе розташовані добре і просили - "зроби хоч щось з 16-ти годинною промкою!", то після того як на мене обрушується прес начальства, всі вони бояться навіть розмовляти зі мною.

Я зверталася до адміністрації з пропозицією залагодити конфлікт, позбавивши мене від штучно створеного начальниками тиску підконтрольних їм зечок, а колонію - від рабської праці, скоротивши робочий день і привівши у відповідність із законом норму, яку повинні відшивати жінки. Але у відповідь тиск лише посилився. Тому з 23 вересня я оголошую голодування і відмовляюся брати участь у рабській праці в таборі, поки начальство колонії не почне виконувати закони і ставитися до засуджених жінок не як до викинутої з правового поля худоби для потреб швейного виробництва, а як до людей".

Надія Толоконнікова

Фото

Facebook

Відео

Позиція

Безкарна рівність

Безкарна рівність

Останній “Марш рівності”, що був проведений у Києві 18-го червня 2017 року, дає привід задуматись над вектором розвитку правого руху, а зрештою і над переосмисленням методів боротьби загалом.

Реклама

Реклама

Редакція сайту залишає за собою право не погоджуватись з думкою своїх авторів. Пропозиції та статті надсилайте на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Російська версія сайту: Napalmoff.info

Розроблено вебмайстернею Molotoff-Design
zoofirma.ru

Login or Register

LOG IN

zoofirma.ru