Молотоff

Гасла протесту:
Революцію задумують романтики, здійснюють фанатики, а користуються її плодами негідники. Т. Карлейль
Свобода або смерть! Нестор Махно
Коли інші права сплюндровані, право на повстання стає безспірним. Томас Пейн
Революція неймовірна, тому що вона справжня. Гасло 1968 року, Франція
Свобода одного закінчується там, де починається свобода іншого. М.Бакунін
Cолідаризуватися треба з тими, у кого стріляють, а не з тими, хто стріляє А. Камю
Все або нічого! Л.М. Толстой
Найбільше гнітять того, хто найменше вимагає. Д.Донцов
Революція може бути небезпечною, оскільки вона сильна. Рауль Кастро
Це в них покарання, а в нас повага і авторитет. Нестор Махно
A+ A A-

Розповідь шпигунки в лавах Femen

Ізель - учасниця руху "Антігони". Молода студентка на два місяці проникла в ряди Femen і розповіла про занурення в систему, яка нагадує суміш секти і піар-агентства.

"Багато хто з моїх знайомих не схвалювали акції Femen, але ніхто нічого так і не робив. Я захотіла вступити в їхні ряди. Щоб поблизу розглянути їх і розповісти про них". 21-річна студентка юрфаку Ізель (вигадане ім'я) приєдналася до Femen на початку квітня. "Спочатку я зв'язалася з ними і сказала, що хочу взяти участь в їх боротьбі. Відповіді не було. Тоді я вирішила зустрітися з ними, щоб нібито взяти автограф. Я пішла в стару будівлю Lavoir Moderne Parisien в кварталі Гут-д'Ор. Коли одна з засновниць руху, українка Оксана дала мені автограф, я перейшла в наступ і сказала, що хочу вступити в їх групу. Вона не стала ставити мені питань, а просто відповіла: "Приходь завтра на тренування".

Активістки Femen дійсно тренуються. По суботах "бійці" (близько двох десятків дівчат) більше двох годин розвивають витривалість і навчаються методам українських феміністок. Ізель побувала на шести заняттях. "Ми бігали колами і вигукували гасла на кшталт "Pope no more", "In gay we trust" і "Topless Jihad", - розповідає вона. - Ми віджималися, качали прес. Крім того, нас вчили позувати для видовищних фото: як падати на землю, як ставити руки, як поводитися з поліцейськими..." Під час акцій втручання поліції - це дійсно найважливіший момент. Активісткам наказано залишатися в "зоні операції" до появи сил правопорядку. "Інна [Шевченко, засновник руху] постійно говорить: поліція - не ворог, а партнер, спосіб зробити яскраві знімки, підняти шум у ЗМІ".

Така одержимість іміджем в пресі була невід'ємною частиною стратегії Femen з часів формування руху в Україні. Щотижневі тренування в Lavoir Moderne завжди знімають на камеру, вони відкриті для журналістів. "Коли я прийшла на перше тренування, я ще нікого не знала, і ніхто нічого не знав про мене, - розповідає Ізель. - Але мені довелося розповісти фламандському телебаченню, чому я вирішила вести боротьбу і т.д. З глузду можна було зійти". Активістки маю бути завжди готові виголосити промову, показати себе, роздягнутися: "Їм потрібні обличчя та груди. Як ви розумієте, роздягнутися непросто, і тому серед дівчат проходить відбір тих, хто готовий це зробити і, отже, може брати участь в акціях, від інших, які виходять з руху і займаються виключно адміністративними завданнями".

Як і багато інших організацій, Femen працює за принципом концентричних кіл. Зовнішнє коло - тисячі прихильниць, які діють переважно в соціальних мережах. Це найважливіший інструмент для подібного роду рухів, однак про справжнью близькість тут говорити не доводиться. Активні учасниці формують друге, куди більш обмежене коло: всього в нього входять близько двох десятків дівчат. Нарешті, на чолі всього стоїть перше коло з двох засновниць-українок, Інни та Оксани, і трьох француженок. Ці п'ять лідерів підтримують тісний контакт з "базою" в Україні, яка донині залишається розумовим центром руху, але дуже мало спілкується з другим колом. "Тут немає справжнього діалогу або обміну інформацією, - пояснює Ізель. - Для активістки все це трохи тривожно. Про те, що готується, стає відомо тільки в самий останній момент. У руху дуже непрозора структура з жорсткою ієрархією".

За які ідеї ведеться боротьба?

"Найбільше мене здивувало, що про ідеї тут особливо не говорять, - розповідає Ізель. - Нічого спільного з нинішнім інтелектуальним фемінізмом, до якого звикли у Франції. Вони набагато більше націлені на дії". За її словами, нарцисизм (його тільки загострює необхідність виставляти напоказ своє тіло і прагнення потрапити на обкладинки), егоїзм і авторитаризм активісток практично повністю витісняють будь-які дискусії. Крім того, деякі ідеї йдуть як щось само собою зрозуміле. Вони відзначені в маніфесті групи чи звучать у питаннях на співбесіді з потенційними учасницями: чи готові ви боротися з проституцією, диктатурами, церквою? "Засновниці вважають, що француженки надто буржуазні. Вони відчувають справжню ненависть до тих, кого вважають своїми ворогами", - зазначає Ізель. Сама вона вважає, що причиною такого театрального насильства може слугувати особиста історія деяких з них.

Щоб підібратися до Femen, Ізель створила в Facebook акаунт затятої феміністки і зокрема виклала там фотографії, на яких позувала з оголеними грудьми і написом на животі на підтримку туніської активістки Аміни. Цього виявилося достатньо. Не рахуючи вступного внеску ("його, на щастя, мені вдалося оплатити готівкою") і короткої співбесіди, ніхто не вимагав від неї якогось посвідчення особи. "Взагалі там не ставлять запитань про минуле. Всі поглинені теперішнім, підготовкою майбутніх акцій або обговоренням результатів минулих". Профіль французької активістки, за її словами, виглядає наступним чином: "Там були вчителі, журналістка, ті, кому довелося змінити кілька професій або навіть займатися проституцією... їх усіх об'єднувала тяга до нових дій з нальотом панку і ризику. Це дівчата, які шукають визнання, тому що інакше їм просто нудно". За таких настроїв довірчі відносини (або їх відсутність) з лідерами руху відіграють найважливішу роль. Стратегія Femen опирається скоріше на почуття, готовність принести себе в жертву ("Найактивніших учасниць просять переїхати в Lavoir, все кинути"), а не раціональну організаційну систему.

Ізель називає себе "нормальною католичкою", яка вступила в рух тільки у відповідь на "надто поблажливе висвітлення в ЗМІ" епізоду в Соборі Паризької Богоматері. Таким чином, вона змогла особисто оцінити потурання більшості представників преси. "Показово те, що інтерес ЗМІ до Femen різко підскочив після акцій проти католиків і ультраправих рухів, але помітно пішов на спад після спалення прапора перед Паризькою соборною мечеттю", - зазначає вона.

Для Ізель пригода закінчилася минулої суботи. "Я повинна була брати участь в акції, - пояснює вона. - Та мені не хотілося цього з етичних міркувань. Femen ти можеш запропонувати тільки саму себе. Я провела там майже два місяці, бо хотіла побачити все своїми очима. Цього було достатньо". Під час суботнього тренування Ізель вийшла з групи і вирішила привселюдно заявити про свій вчинок: вона розповіла про членство в жіночому русі "Антігони", яке в той день провело першу акцію проти Femen перед будівлею Lavoir. У цій організації стверджують, що "людську гідність жінки ніяк не можна підтвердити ексгібіціонізмом і істерією".

Фабріс Маду (Fabrice Madouas), Мікаель Фонтон (Mickaël Fonton) Valeurs Actuelles, Франція

П.С. Як раніше писав один із авторів Molotoff Сергій Коліжняк, йому вдалось поспілкуватись з одним із екс-замовників послуг жіночого руху FEMEN, які за гроші провели топлес-акцію.

Фото

Facebook

Відео

Позиція

Безкарна рівність

Безкарна рівність

Останній “Марш рівності”, що був проведений у Києві 18-го червня 2017 року, дає привід задуматись над вектором розвитку правого руху, а зрештою і над переосмисленням методів боротьби загалом.

Реклама

Реклама

Редакція сайту залишає за собою право не погоджуватись з думкою своїх авторів. Пропозиції та статті надсилайте на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Російська версія сайту: Napalmoff.info

Розроблено вебмайстернею Molotoff-Design
zoofirma.ru

Login or Register

LOG IN

zoofirma.ru