Молотоff

Гасла протесту:
Життя має дві форми: гниття або горіння!
Революцію задумують романтики, здійснюють фанатики, а користуються її плодами негідники. Т. Карлейль
Свобода починається з сумніву
Ми не боїмось руїн. Ми несемо новий світ в наших серцях. Цей світ шириться і в цю хвилину. Буенавентура Дурруті
Свята людина-єдиний дійсний революціонер у цьому світі. О. Шмеман
Взаємодопомога – фактор еволюції. П. Кропоткін
Опиратися можна тільки на те, що чинить опір. Б. Паскаль
Нудьга контрреволюційна. Гасло 1968 року, Франція
Навчання є щонайпершим боргом революціонера. Кім Ір Сен
Свобода - це, в першу чергу, не привілегії, а обов’язки А. Камю
A+ A A-

Щоденник Боббі Сендза

Якби це трапилося в похмурому середньовіччі, або у фашистських катівнях, або ж у сталінських концтаборах, - то в це можна було б повірити. Але повірити в те, що ця страшна історія трапилася в наш час, з нашими сучасниками, - неможливо. Але це БУЛО. У 1981 році десять молодих ірландців добровільно пішли з життя під час голодування у в'язниці Лонг-Кеш, в декількох милях від Белфаста. Першим загинув Боббі Сендз.

У 1977 році йому було висунуто звинувачення про участь у терористичному акті в Белфасті. І хоча ніяких свідчень і доказів про причетність до вибуху пред'явлено не було, Боббі Сендз був засуджений на 14 років позбавлення волі. В автомобілі, в якому він був затриманий із трьома товаришами, був знайдений револьвер. У в'язницях Північної Ірландії в цей час знаходилося багато ув'язнених - членів ІРА, які вважали себе політв'язнями - борцями за свободу Ірландії. Коли британський уряд прийняв закон, що скасовує статус політв'язнів і прирівняв їх до кримінальників - ув'язнені почали вимагати відновлення своїх прав. Спершу це був "бунт ковдр", - ув'язнені відмовилися носити тюремну робу кримінальників, і на знак протесту їх одягом стали тільки ковдри. Тюремна адміністрація з відома британського уряду посилила режим. Одиночні камери, тортури, побиття, позбавлення книг, газет, листування, побачень з рідними - але хлопці стійко трималися. Поступок не було ніяких. Тоді було вирішено піти на крайній захід.

1 березня 1981 в день п'ятої річниці скасування політичного статусу 96 ув'язнених оголосили про свій намір розпочати голодування. Першим відмовився від прийняття їжі Боббі Сендз - лідер республіканських ув'язнених. Було зроблено наступну заяву. "Тільки гучний голос ірландського народу і громадська думка може привести до тями Британський уряд, і тільки голодування, де в доказ сили й міцності наших політичних переконань ми жертвуємо своїми життями - тільки це може послужити формуванню громадської думки. Британія, нарешті, зрозуміє, що не в змозі звести загальну справу Ірландії до рівня криміналу, а її непримиренне ставлення приверне масову увагу до подій.... Ми стверджуємо, що все, що стосується нашої країни, наших арештів, допитів, судових процесів та умов утримання в тюрмі - все це показує, що ми керуємося своїми політичними переконаннями, і не виходимо з егоїстичних міркувань. І, на доказ нашої самовідданості і справедливості нашій справі, всі ми, починаючи з Боббі Сендза, будемо продовжувати голодування - до смерті, якщо Британський уряд не відмовиться від проведеної ним політики криміналізації, і не піде назустріч нашим вимогам про відновлення статусу політичних в'язнів".

Бобі Сендс таємно вів свій щоденник на листках туалетного паперу. Писати він міг тільки в перші 17 днів. 5 травня, не доживши 4 дні до свого 27-річчя, на 66 день голодування він помер у тюремній лікарні Лонг-Кеш. У наступні місяці померло ще дев'ять його товаришів.

Щоденник Боббі Сендза (березень 1981)

1 березня, неділя

Я стою на порозі іншого, невідомого світу - і нехай змилується Господь над моєю душею. Тяжко на серці - адже я знаю, що заподіяв нестерпний біль своій нещасній матері, і приніс в будинок нестерпне горе.

Однак всі аргументи і всі засоби вичерпані: від неминучого, того, що нав'язувалося мені і моїм товаришам протягом чотирьох з половиною років принижень, ухилитися неможливо.

Я - політичний в'язень, і в цьому переконаний, бо є жертвою нескінченної війни між пригнобленим ірландським народом і іноземним ярмом непроханих поневолювачів, які не хочуть йти з нашої землі.

Я вірю, що ірландському народу Богом дано було право на незалежність і суверенітет, як і право відстоювати свою свободу у збройній революційній боротьбі; ось чому я перебуваю в камері, без одягу, ось чому мене катують.

Головна думка, що мешкає в моєму змученому розумі, така: в Ірландії ніколи не настане мир, поки на її території зберігається чужий британський режим, поки ірландці позбавлені можливості вирішувати свою долю самостійно, як народ, вільний духовно і фізично, культурно та економічно незалежний.

Я - ірландець, нащадок покоління повстанців з глибокою, незнищенною жагою свободи. Моя смерть - це не просто спроба покласти край стражданням в Н-блоці (H-block - корпуси в'язниці Лонг Кеш, в якій знаходився Бобі Сендс, що збудовані у формі літери "Н"), або ж прагнення отримати належний мені по праву статус політв'язня; те, що я втрачу тут, стане жертвою в боротьбі за Республіку і тих нещасних, гноблених, кого я з гордістю називаю "повстанцями".

Сьогоднішній день не став сенсацією, не приніс тієї новизни, як 27 жовтня (дата попереднього голодування).

Тюремники сьогодні не працюють; ці брудні горе-диктатори, втім, безсумнівно повернуться завтра з першими променями сонця.

Я дещо написав дівчаткам в Арма (мається на увазі в'язні жіночої в'язниці в графстві Арма, що також оголосили голодування на знак солідарності з в'язнями Н-блоків). Так багато хочеться сказати про них, про їх сміливість, рішучість і незламну волю до боротьби.

Для нас вони - те ж, що і графиня Маркевич, Анна Девлін, Мері Енн Маккракен, Мері МакСуіні, Бетсі Грей, і інші героїні Ірландії.

І, звичайно, я думаю про Енн Паркер, Лорі Кроуфорд, Розмарі Бліклего, але, на свій сором, не можу пригадати всі їх світлі імена.

Меса була чудова, хлопці, як завжди, чудові.

Вчора ввечері я з'їв фрукт, що розраховано раз на тиждень. Іронія долі полягає в тому, що це виявився апельсин, і до того ж гіркий (Алюзія на оранжистів - в оригіналі вжито слово orange - апельсин).

Їжу залишили біля дверей. Мої порції, як і передбачалося, набагато більше звичайних, або ж тих, що отримує мій товариш по камері Малахі.

2 березня, понеділок

До незадоволення тюремників, цього ранку ми закінчили "брудний" протест. Нас перевели в крило В, яке, нібито, було чистим.

Сьогодні всі ми проявили значну витримку. Наших обшукували після повернення з туалету. Подекуди людям доводилося чекати три години, щоб вийти з камери в туалет, і тільки четверо чи п'ятеро встигли сьогодні помитися; все це демонструє "завзяття" тюремників скоріше зняти нас з "брудного" протесту.

Вони мстять за рогом при кожному зручному випадку.

Мене оглядав лікар. Моя вага - 64 кг. Я здоровий.

Приходив священик, отець Джон Мерфі. Ми трохи поговорили.

З розмови я дізнався, що вчора мама виступала з промовою на марші в Белфасті, і що Марселла плакала. Новини додали мені сил. Цифри присутніх мене не цікавлять.

Вчорашня заява єпископа Делі мене розлютила і засмутила (1-го березня єпископ виступив із засудженням голодування).

Він знову демонструє свій подвійний стандарт моралі.

Здається, Делі забув, що вбивці безневинних ірландців-жертв Кривавої Неділі все ще серед нас, як і завжди; йому, можливо, краще за інших відомо, що відбувалося і відбувається в Н-блоці.

Делі розуміє, що з нас тут хочуть зробити звичайних кримінальників, тому і катують.

Огидніше ж за все те, що він сам з цим згоден, і лише одного разу згадував про побиття і нелюдське ставлення, що в Н-блоці, насправді, в порядку речей.

Десь наприкінці 1978-го я прочитав велику статтю в газеті про "каналізаційні труби Калькутти" - заяву архієпископа О'Фіаха. Те, що архієпископ повинен був апелювати до совісті та моралі народу, говорячи про Н-блок, - ганьба для ірландців (так, приблизно, було написано в статті). З тих пір пройшло багато років, повних тортур, і гіршим для нас виявився наступний рік.

Цікаво, хто ж тепер стане апелювати до совісті кардинала... Просто встань і скажи - і про погане, і про хороше.

Але хіба ми не знаємо, що все, що говориться, обов'язково сприймається як "політика"? Хоча і справа-то зовсім не в тому, що всі ці люди так вже прагнуть нею займатися, а в тому, що їхні політичні погляди - тобто, британські - розходяться з нашими.

Сьогодні помер батько мого дуже близького друга Томбоя. Я був роздратований, а ця звістка мене дуже засмутила.

Отримав кілька листів від родини і друзів, прочитав тільки одне - від матері, що було мені особливо необхідним. Вона знову здобула волю до боротьби, і тепер я щасливий.

Мені написав і старий друг Шoнна (Уолш, який брав участь разом з Боббі в "протесті ковдр").

Коли падаю духом, думаю про Арма і Джеймса Конноллі. Ці думки їм ніколи у мене не забрати.

3 березня, вівторок

Сьогодні я відчуваю себе виключно добре. (Звичайно, це всього лише третій день, знаю, але все одно - самопочуття прекрасне).

Вранці приходили два репортери, Девід Бересфорд з "Гардіан" і Брендан О'Кахар з "Айріш Таймс". Я не зміг як слід зібратися з думками, хоча треба було б сказати більше і висловитися краще.

Вага - 63 кг, ну і що?

Був священик. Я відчув, що він психологічно оцінює мене на майбутнє. Жалкую, якщо помиляюся, але, здається, це дійсно так. Тому я намагався не показувати цих своїх думок. Можливо, він мене зрозумів, але от чи прийме він мою точку зору? Побачимо. Але він навіть не намагався розвінчати мою нещадну критику єпископа Делі.

Написав листа матері і Мері Дойл в Арма, і ще напишу завтра. Хлопці вже всі помилися, а я - ні. Тюремники все ще намагаються самі нас мити (Під час "брудного" ​​протесту тюремники насильно мили ув'язнених республіканців: опускали у воду з киплячою водою, терли до крові і били).

Сьогодні я викурив одну з "сигар-самокруток" - розкіш в Н-блоці!

У камері поставили стіл і тепер виставляють на нього їжу прямо у мене на очах. Нехай хоч на коліна кладуть - мені все одно, чесне слово! Задають дурні питання, на кшталт: "Все ще нічого не їси?"

Сьогодні я так і не написав вірш, але, може бути, зроблю це завтра. Справа в тому, що у мене виникло більше думок.

Мені принесли папір і книгу, "Короткі оповідання" Кіплінга з досить довгою передмовою Сомерсета Моема, до якого я миттєво відчув неприязнь, прочитавши його слова про ірландців. Описуючи початок творчої діяльності Кіплінга-письменника, він говорить: "Правда, що ірландці самі вели себе погано". Жах який, подумав я, треба ж, як нас, бідних, жаліють! Про Кіплінга і його ставлення до Ольстера я знаю (Р. Кіплінг пожертвував велику суму грошей на "наведення порядку" в Ольстері). Почну читати його оповідання завтра.

Хлопці двічі в день читають молитви на вервиці. На сьогодні - все. Ось так.

4 березня, середа

Отець Мерфі відвідав мене сьогодні ввечері. Сьогодні я відчуваю себе не так погано, хоча і помічаю, що сили починають мене покидати. Але зараз ще тільки початок. Сьогодні я прийняв душ і постригся, від цього стало приємніше. На десять років помолодшав, як жартують хлопці, але, здається, насправді постарів на двадцять - неминучі наслідки восьми років в'язниці і тортур.

Я стежу за новинами і з огидою і злістю спостерігаю за розвитком змови Рейгана-Тетчер. Ясно, що вони збираються протидіяти російському експанісонізму за допомогою експансіонізму імперіалістичного, щоб захистити свої життєві інтереси, як вони висловлюються.

Фактично це означає, що вони простягають руку до природних багатств інших народів. Ці люди прагнуть будь-якою ціною отримати те, чого їм не вистачає, і для цього (як майбутнє незаперечно доведе) - вони стануть вбивати пригноблених і позбавляти незалежності країни і народи.
Без сумніву, містер Хогі (прем'єр-міністр Ірландської Республіки) побіжить з усіх ніг, варто тільки Тетчер йому свиснути.

Сьогодні сталося дещо неординарне - до чаю подали джем, і я помітив, що тюремники жадібно дивляться на їжу. Здається, їм вона потрібніша, ніж мені самому!

5 березня, четвер

Сьогодні я отримав повідомлення, що мій батько хворий і його поклали в лікарню. Думали, я буду випрошувати у них дозвіл піти навідати його разом з родиною! Хвороба батька мене дуже засмутила, але, коли я дізнався, що його виписали, відчув полегшення.

Що б не сталося, я не можу відступати.

У мене сьогодні боліли зуби, я навіть занепокоївся, але біль пройшла.

Прочитав заяву Аткінса в Палаті Громад. Mar dhea! (Господи! Ну треба ж!).

Я спокійний, оскільки подумки вже був готовий до цього і знаю, що попереду ще не раз доведеться зіткнутися з подібним, і так аж до самого мого нерадісного кінця.

В оповіданнях Кіплінга зустрічаються і вірші; віршовані ж епіграфи до розповідей зовсім непогані.

Ось ті рядки, що справили на мене враження:

Наш полеглий друг один раз був
Нам небом повернений.

Його промовами, як вогнем,
Наш дух запалений:

Тримайте палець на курку -
І нехай здійсниться помста!

Господь зрівняє рахунок перемог,
І мертвих захистить Він честь.

"Сподіваюся, що ні", - сказав я собі. Але тут "надія" - скоріше, просто вираз. І тим не менше, я дійсно сподіваюся. Взагалі всі мають сподіватися і ніколи не впадати у відчай. Сам я сподіваюся на остаточну перемогу мого нещасного народу. Чи можна уявити собі більш велику надію?

Я молюся - підлабузник! (І, як інші сказали б, хапаються за соломинку в самий останній момент). Але я вірю в Бога і наберуся нахабства заявити, що ми з ним непогано ладнаємо.

Я можу не звертати увагу на їжу, яка весь час стоїть у мене під носом. Але мені хочеться грубого чорного хліба, вершкового масла, голландського сиру і меду. Ха! Це для мене не перешкода, тому що, як я вважаю, "не хлібом єдиним", і тішуся, що мене як слід нагодують там, нагорі (якщо я того заслуговую).

І раптом мене вражає думка: що, там не їдять? Все ж, якщо нагорі є щось краще, ніж грубий чорний хліб, вершкове масло, голландський сир і мед, то все не так вже погано.

Березневий вітер так і завиває сьогодні ввечері, нагадує, що в понеділок мені двадцять сім. Я повинен йти, шлях мій тільки починається, і завтра - ще один день. Я тепер важу 62 кілограми, і в цілому, фізично і розумово, почуваю себе добре.

Поховальна процесія Боббі Сендза

6 березня, п'ятниця.

Вчора священик не приходив, і сьогодні його теж не було. Вони не дозволили мені сьогодні побачитися з адвокатом - ще одна деталь ізоляції, яка, врешті-решт, стане безжально-абсолютною. Рано чи пізно, думаю, мене переведуть в порожнє крило, і це трапитися скоріше, ніж очікувалося. Буде сумно покинути хлопців, але я знаю, що мій шлях важкий і за все треба боротися.

Двічі сьогодні я відчував занепад сил і, взагалі, відчуваю невелику слабкість.

Вони (тюремники) не бентежаться тією величезною кількістю їжі, якою набивають мою камеру, і я знаю, що вони вважають і зважують кожну квасолинку і кожну скибочку. Ці придурки не розуміють, що лікар перевіряє, чи немає слідів їжі. У будь-якому випадку я не збираюся пробувати їх спокусливі делікатеси.

Я добре сплю вночі і намагаюся не спати вдень. Я навіть бачу приємні сни і досі не страждаю від головних болів. Що це - показник здоров'я моєї психіки? І чи скоро мені доведеться за це платити: може бути, вже завтра? Цікаво, скільки ще часу я зможу продовжувати дряпати ці каракулі?

Мій друг Дженніфер засуджена до 20 років. Я глибоко засмучений. (Дженніфер МакКенна, 21 рік, засуджена до 20 років тюремного ув'язнення за постріл у поліцейського RUC (назва поліції в Північній Ірландії - буквально "Королівські Ольстерскі Констеблі").

Я не сумніваюся в тому, що роблю і не шкодую про це, тому що знаю - те, що я виніс за ці вісім років, і особливо за останні чотири з половиною роки, очікує й інших - дівчат і юнаків, ще школярів, або Джеральда і Кевіна (син і племінник Боббі) і тисячі інших.

Їм не вдасться перетворити нас у кримінальників, позбавити нас нашої справжньої мети, вкрасти нашу особистість, деполітизувати нас, перетворити на законослухняних роботів, привести до спільного знаменника. Ніколи їх наклеп не зробить нашу визвольну боротьбу злочином.

Я (навіть після всіх цих мук) дивуюся англійській логіці. Жодного разу за вісім століть не вдалося їм зломити тих, хто відмовлявся бути зломленим. Вони не позбавили сили духу, не підкорили, не деморалізували мій народ, і ніколи цього не доб'ються.

Я, можливо, грішник, але я як і раніше щасливий - і якщо доведеться, з тим і помру - усвідомлюючи, що мені не доведеться відповідати за те, що ці люди творять з нашим древнім народом.

Я згадую Томаса Кларка, Мак-Суіні, Стaгга, Гохена, Томаса Еша, МакКохі (Боббі перераховує героїв ірландської національно-визвольної боротьби)... Боже мій, їх у нас так багато, що ще один нічого не значить для цих негідників, але, як мовиться, настане день - і вони за все заплатять.

Думаючи про Кларка, я згадував також і про час, провeдений в крилі У в'язниці Крoмлін (Crumlin) Роуд у вересні-жовтні 1977 року. Саме тоді я зрозумів, що мене чекає. Немає сенсу це тут описувати, так як моїм товаришам через це теж довелося пройти, тому вони знають: я думав, що деякі люди - а, можливо, і більшість - засудять мене за голодування. Однак всі інші засоби - крім капітуляції - вже мною випробувані.

Я шкодую тих, хто каже, що краще було б здатися, тому що вони не знають англійців, і я ще більше шкодую їх, тому що вони і себе не знають, бідолахи. Але хіба не було тих, хто так само намагався звинувачувати Тона, Еммета, Пірса, Конноллі, Меллоуза: і цей гнітючий підхід виник не вчора.

Я чую, як кроншнеп пролітає у височині. У цій камері мені самотньо, і боротьба моя також просякнута самотністю.

Але, друже мій, дорога ця витоптана і той, хто першим пройшов цим шляхом - хто б він не був - заслуговує поклону від нашої країни. Я - всього лише послідовник і тепер маю попрощатися: Oiche Mhaith (На добраніч).

Фото

Facebook

Відео

Позиція

Безкарна рівність

Безкарна рівність

Останній “Марш рівності”, що був проведений у Києві 18-го червня 2017 року, дає привід задуматись над вектором розвитку правого руху, а зрештою і над переосмисленням методів боротьби загалом.

Реклама

Реклама

Редакція сайту залишає за собою право не погоджуватись з думкою своїх авторів. Пропозиції та статті надсилайте на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Російська версія сайту: Napalmoff.info

Розроблено вебмайстернею Molotoff-Design
zoofirma.ru

Login or Register

LOG IN

zoofirma.ru