Молотоff

Гасла протесту:
Це в них покарання, а в нас повага і авторитет. Нестор Махно
Все або нічого! Л.М. Толстой
Свята людина-єдиний дійсний революціонер у цьому світі. О. Шмеман
Найбільше гнітять того, хто найменше вимагає. Д.Донцов
Вільні духом люди - створять новий світ. Дмитро Донцов
Людина приречена бути вільною Жан-Поль Сартр
Народи відновляються лише в боротьбі. Джузеппе Мацзіні
Вільний той, хто може не брехати А. Камю
Свобода - це, в першу чергу, не привілегії, а обов’язки А. Камю
Мета бунту - перетворення. Альберт Камю
A+ A A-

Протести ірландців під час п'ятирічного конфлікту

В 1976 році в Північній Ірландії виник конфлікт між республіканцями і британським урядом, який виключив поняття особливого статусу категорії (Special Category Status), що раніше надавалась ірландським політв'язням. Зі свого боку республіканці, які перебували за гратами, протягом декількох років провели низку радикальних протестів, які в кінцевому рахунку призвело до радикалізації політики ірландських націоналістів і приходу до влади Шинн Фейн.

Ковдровий протест (Blanket protest) - одна зі складових п'ятирічного конфлікту (1976-1981), що був викликаний скасуванням Special Category Status відносно ірландських республіканців з Ірландської республіканської армії і Ірландської національної визвольної армії британським урядом.

Фреска на будинку Північної Ірландії, що зображає одного з протестувальників
Протест почався 14 вересня 1976, коли новоприбулий в’язень Кіран Нугент (Kieran Nugent) відмовився носити тюремну форму.

Перший учасник ковдрового протесту Кіран Нугент

Нугент описував своє перебування в тюрмі Мейз наступним чином: "Я був доставлений прямо у блоки. Осередок 17, D крило H1 або 2. Мене роздягли і побили. Тюремники, які знали мене, сказали: "Тепер ми головні. Тут немає OC". Тюремник сказав мені: "Який у тебе об'єм талії і який розмір ти носиш?". Я запитав: "Це для чого?", І він відповів мені: "Для уніформи". Я сказав: "Та ви жартуєте". Я був єдиним в H-блоках. Вони потягли мене в камеру. Деві Лонг [один із наглядачів] хотів піти на компроміс. Він запропонував мені одягти мої черевики і штани, якщо я буду носити тюремну сорочку. Я тільки розсміявся. Він замкнув двері. Я лежав на підлозі всю ніч без матраца, ковдри або чого-небудь ще. Тепла було достатньо, я спав".

Республіканець Брендан Хьюз, один з учасників ковдрового протесту
На другий день Нугент отримав ковдру, яку носив весь свій термін. Уніформу він надягнув лише одного разу, так як це було умовою для побачення з матір'ю.

Ковдровий протест полягав у відмові від носіння тюремної уніформи (носінні замість цього ковдр) у в'язниці Мейз, мав на меті домогтися виконання наступних п'яти вимог:

В’язниця Мейз

- права не носити тюремну уніформу;
- права не робити тюремну роботу;
- права на свободу спілкування з іншими ув'язненими, а також на організацію освітніх і розважальних заходів;
- права на один візит, один лист і одну посилку щотижня;
- повного права на помилування (full restoration of remission lost through the protest).

Новоприбулі в’язні почали приєднуватися до протесту. Так як носіння уніформи було умовою виходу з камери, вони сиділи в камерах 24 години на добу. Тюремний комендант пропонував їм тюремну уніформу раз на два тижні; вони відмовлялися. За протест вводилося покарання "на дошках", коли з камери забиралися всі меблі, а ув'язнених переводили на раціон з чаю без молока, водянистого супу і сухого хліба. Крім того, участь у протесті забирала шанс на 50-% скорочення терміну та три відвідування на місяць "за добру поведінк"; враховуючи заборону на вихід з камер без форми, в’язні позбавлялися і четвертого, статутного відвідування. Єдиним зв'язком зі світом залишався лист раз на місяць, який також піддавався цензурі; через певний час деякі ув'язнені погодилися надягати уніформу для того, щоб через дозволені побачення підтримувати зв'язок з військовим керівництвом ІРА.

Через відсутність успіху в реалізації прав з часом в'язні перейшли до брудного протесту.

Брудний протест (Dirty protest або no wash protest) - наступний етап в п'ятирічному конфлікті, що розпочався через два роки після Ковдрового протесту.

Брудний протест проходив у в'язниці Мейз та жіночій в'язниці Арма, який полягав у відмові від умивання, ламанні меблів, вимазуванні стін і підлоги екскрементами і менструальною кров'ю, і мав на меті домогтися виконання вимог політв'язнів.

Ув'язнений вимазує стіни своєї камери екскрементами
Початок протесту в березні 1978 року був пов'язаний з тим, що ув'язнені почали відмовлятися від виходу в туалет і душ з камери, так як вони піддавалися при цьому побиттю з боку тюремників; ірландські політв'язні попросили установку душових кабін в камерах, але їм було відмовлено. Керівництво в'язниці іноді домагалося звільнення камер з тим, щоб очистити їх, але, повернувшись, політв'язні знову вимазували стіни екскриментами. До середини 1978 року таким чином протестувало 200-300 чоловік, і інформація про протест проникла в ЗМІ всього світу.

Жіноча в'язниця Арма приєдналася до протесту в лютому 1980 року.

У червні 1980 року Європейська комісія з прав людини відхилила позов чотирьох ув'язнених про нелюдськості умов в'язниці, визнавши ці умови створеними самими в'язнями для привернення уваги; це підтвердило позицію британського уряду.

Відсутність результатів ковдрового протесту і брудного протесту призвело до використання голодівок, фінальною з яких стала ірландська голодівка 1981 року.

Ірландська голодівка 1981 року стала кульмінацією п'ятирічного протесту. Хоча раніше вже проходило кілька голодівок в'язнів, які вимагали повернути їм напіввійськовий, політичний статус.

Графіті на підтримку голодувальників у Північній Ірландії
1 березня 1981, в річницю рішення про скасування Спеціального статусу, голодування в тюрмі Мейз розпочав Бобі Сендс (Bobby Sands), член Ірландської Республіканської Армії. 15 березня до голодівки приєднався інший учасник, 22 березня - ще двоє.

Бобі Седс та інші учасники голодування

Фото Бобі Сендса, яке було зроблено в перший голодування

Голодувальники вимагали реалізації 5 вимог, що були запропоновані ще учасниками ковдрового та брудного протесту.

У квітні 1981 року від серцевого нападу помер Френк Магуайер, член парламенту від партії ірландських республіканців району Фермана і Південний Тирон. 26 березня Бобі Сендс був висунутий в кандидати на місцевих виборах району Фермана, і 9 квітня був обраний до парламенту, отримавши 30 492 голоси і ставши наймолодшим членом парламенту. Після цього успіху уряд Великобританії заборонив балотуватися людям, які відбувають термін ув'язнення більше року.

Демонстрації на підтримку голодувальників
Тогочасний прем'єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер не пішла на поступки, і голодівка завершилася смертю десяти республіканців.

Похоронна процесія Бобі Сендса
Син Бобі Сендса Роберт Джеральд тримає руку матері на похоронах свого батька в західному Белфасті

Бобі Сендс помер 5 травня, через 66 днів після початку голодування, в госпіталі в'язниці, від виснаження. Звістка про його смерть викликала хвилювання, двоє людей загинули від погромів націоналістів на півночі Белфасту. Похорон Бобі Сендса 7 травня відвідали 100 000 чоловік.

Меморіальний знак на честь учасників голодування в графстві Арма

Голодування остаточно закінчилася 3 жовтня 1981року, на той момент серед ув'язнених голодувало 6 чоловік.

Про події голодівки в 2008 році був знятий фільм "Голод".

Фото

Facebook

Відео

Позиція

Безкарна рівність

Безкарна рівність

Останній “Марш рівності”, що був проведений у Києві 18-го червня 2017 року, дає привід задуматись над вектором розвитку правого руху, а зрештою і над переосмисленням методів боротьби загалом.

Реклама

Реклама

Редакція сайту залишає за собою право не погоджуватись з думкою своїх авторів. Пропозиції та статті надсилайте на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Російська версія сайту: Napalmoff.info

Розроблено вебмайстернею Molotoff-Design
zoofirma.ru

Login or Register

LOG IN

zoofirma.ru